Palety kolorystyczne

Dzisiaj podzielę się z Wami pewnym patentem zaciągniętym od grafików :)

Nie jest prostą sprawą dobrać kolory tak, żeby się ze sobą nie gryzły. Głównym przykazaniem przy wprowadzaniu kolorów do mieszkania jest praca na kolorze bazowym — neutralnym. Dopiero do niego dobieramy resztę. Po pierwsze uchroni nas to od chaosu, a po drugie w genialny sposób pozwoli zmieniać wystrój mieszkania tylko za pomocą dodatków.

Ale jak te dodatki dobrać, żeby było pięknie? Wystarczy nam darmowa strona internetowa z paletami barw :)

Ja używam kilku, wymiennie, bo każda z nich daje mi inne rozwiązania i wychodzi z innych założeń.

1. Na początek coś prostego. Wrzucasz zdjęcie, a generator robi ze zdjęcia kompilację kolorów. Świetne, jeśli chcemy dobrać dodatki do zdjęcia, obrazu, plakatu, tapety, kafelków… http://www.colorhunter.com

2. Na drugim miejscu jedno z najstarszych tego typu narzędzie od króla grafiki — Adobe. Tu można dobrać sobie własne zestawy, przesuwając kulki po palecie. Żeby być pewnym tego, co robimy, możemy potem dobrać tonację. Tutaj także możemy posiłkować się wklejonymi zdjęciami. https://color.adobe.com/pl/

3. Trzecia propozycja, to trochę bardziej skomplikowana paleta barw, ale można pobrać z niej np. palety barw do wybranego koloru bazowego. Można mieszać całe zestawy palet i np. sprawdzić jak kolory w przedpokoju będą się komponowały z salonem czy kuchnią http://paletton.com

Dzięki takim generatorom kolorów możecie śmiało iść do sklepu i podając odpowiedni kod  kolorystyczny (HEX albo RGB) poprosić o zmieszanie farby do koloru, który Was interesuje.

Miłej zabawy kolorami

Colorful paints diffusing in water

Małe mieszkanie – wielkie wyzwanie

Kiedy jesteśmy posiadaczami dużych przestrzeni mieszkalnych, to możemy pozwolić sobie na dowolne szaleństwa w kwestii urządzania i dekorowania dużą ilością dodatków. Problem pojawia się, kiedy dysponujemy małym metrażem, a musimy zmieścić w nim wiele funkcji. Czasami w jednym pokoju trzeba połączyć funkcję spania, pracy, wypoczynku i przechowywania. W takiej sytuacji powstaje wyzwanie dla projektanta.

Miałam przyjemność projektować mieszkania, w których zmieścić trzeba było sypialnię, biuro, bibliotekę, kuchnię, salon, jadalnię… I przyznać muszę, że bardzo to lubię, bo kiedy uda się wszystko dobrze poukładać i uzyskać jeszcze iluzję dużej przestrzeni, to satysfakcja jest ogromna.

Nie bójcie się kupować małych mieszkań, bo przy dobrej organizacji, mogą być idealne na lata.

 

 

Kamienie w różnych odsłonach

Podczas podróży zawsze mam przy sobie aparat, bo nigdy nie wiadomo gdzie mogę się natknąć na coś, co mnie zainspiruje przy następnym projekcie. Nawet do toalety warto zawsze go zabrać, bo szczególnie w nich można znaleźć interesujące rzeczy.

Tym razem gdzieś w winnicy w RPA natknęłam się na cudowne, kamienne umywalnie. Przy następnej realizacji zainspirowałam się tym widokiem, ale używając rodzimego granitu, który doskonale wkomponował się w charakter całego domu.

Sprawdźcie całość realizacji TUTAJ

Magiczne azulejo

Lizbona nieodłącznie kojarzy się z żółtym tramwajem, wąskimi uliczkami i muzyką fado przy pysznych kolacjach w maleńkich, rodzinnych restauracyjkach.

Mnie zaczarowała wszechobecnymi azulejo! Azulejos to cienkie ceramiczne płytki, najczęściej kwadratowe, pokryte nieprzepuszczalnym i błyszczącym szkliwem. Powierzchnia azulejo jest jedno lub wielokolorowa, gładka lub z fakturą. Płytek azulejo używano jako elementów mozaik składających się z wielu, czasem ponad kilku tysięcy elementów, pokrywających całe ściany, oraz jako oddzielnych kompozycji dekoracyjnych.

Dlatego w poniższej realizacji znalazły się elementy, które tak cudownie kojarzą się z Lizboną.

Warto poczytać o azulejo, bo jest to bajka dla oczu https://pl.wikipedia.org/wiki/Azulejo